להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


אודות המושב

Back
דף הבית >> אודות המושב
מושב יציץ הוא מושב בשפלה, כ-7 ק"מ מדרום לרמלה, שטחו כ-2,000 דונם. מקור השם בפסוק "הבאים ישרש יעקב, יציץ ופרח ישראל" (ישעיהו, כ"ז, ו'). המושב נוסד בשנת 1949 ונחנך כמושב במסגרת תנועת המושבים ב- 12/04/1950.

המושב נבנה בסמוך לחורבות הכפר הערבי נענא שננטש עם פרוץ הקרבות במלחמת העצמאות. המושב הוקם ע"ב עולים מיהדות לוב שעלו  בשנת 1948. המושב נבנה במודל מושבי תנועת המושבים ומייסדי המושב נחלקו ל-76 חברים (בעלי נחלות) ול-4 תושבים "בעלי מקצוע" שייעודם היה לסייע בתחזוק מוסדות המושב והמשקים.

בתחילת שנותיו התפתח המושב לשני ענפים מרכזיים - הרפת והפרדס.  בכל משק פעל רפת לייצור חלב, במושב פעלה מחלבה מקומית וייצור החלב שווק לשוק המקומי. בנוסף ניטע במושב כ-750 דונם של פרדס שפעל ועובד כפרדס שיתופי.

בשנות ה-70 וה-80 עברו רוב בעלי המשקים מענף הרפת ונחלקו לשני ענפי חקלאות אחרים. ענף הלול- שיווק עופות לפיטום לשוק המקומי וענף הפרחים- שיווק פרחים לחו"ל.

בשנת 1993 במסגרת החלטת הממשלה על הרחבת המושבים ושמירת דור הבנים במושבים, היה מושב  יציץ בין הראשונים שמימש את התוכנית והחל בביצוע תוכנית ההרחבה לבני החברים (בנוסף לאופציית בנים ממשיכים), סה"כ כ-80 "משבצות" של כ-חצי דונם כל אחת. פרויקט  ההרחבה הוקם במרכז המושב ומהווה כיום רחוב מטופח וירוק שמוסיף ליופיו של המושב.

במושב נשארו מספר חברים בודדים שמקור פרנסתם נותר חקלאות, חקלאים אלו נחשבים למובילים בתחומם באזור, הם מעבדים את כל אדמות המושב, עיקר תוצרתם החקלאית הוא בתחום ה"פאלחה", הירקות והפירות (מטעים ופרדסים), שבחם וטעמם של הפירות  והירקות הגדלים באדמות המושב ידועים בכל הארץ.

כיום במושב ישנם כ-160 בתי אב, באוכלוסיית המושב נמנים בנוסף לחקלאים תושבים בעלי מקצועות חופשיים,  שכירים ובעלי עסקים עצמאייים. במושב קיימת תעשייה קלה (אלומניום, דוודי שמש,  מסגריות, נגריות ועוד..).

מיקומו של המושב במרכז הארץ, הקירבה למרכז מחד והריחוק מכביש ראשי מאידך,  מקנה למושב את ייחודו בכך שהתושבים הגרים בו נהנים ממקום מגורים בסביבה כפרית שירוק סביבה, שקט ואיכות חיים, זאת מבלי לפגוע בקירבה ובגישה אל המרכז.

יתרונות אלו ומאפייני האוכלוסייה הרב גונית שהתפתחה במושב מייחדים את המקום ומסווגים אותו עם קבוצה איכותית מצומצמת של יישובים נוספים ועל כך אנו מוקירים את מושבנו. 

 
מושב יציץ - מקום שכיף לגור בו!
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים